Dominika Kunysz-Schwermer - ZnanyLekarz.pl

Biostymulacja skóry

29 sierpnia 2022

Partie na które wykonywany jest zabieg:

twarz

okolica oka

szyja

dekolt

dłonie

ciało

skóra pokryta zarostem

usta

W ostatnich latach świat medycyny estetycznej oszalał na punkcie biostymulatorów. Produkty te, będące często owocem wieloletnich badań naukowców z dziedziny chemii, inżynierii molekularnej i medycyny, dzięki swoim skrupulatnie wyselekcjonowanym i odpowiednio skomponowanym właściwościom, mogą wielowymiarowo wpływać na procesy zachodzące w skórze. Nawilżenie, ujędrnienie czy ochrona przed wolnymi rodnikami to tylko kilka z nich. Ponadto uruchamiają szereg reakcji komórkowych prowadzących do odbudowy macierzy komórkowej tkanki łącznej i biorusztowania kolagenowego.

Specjaliści medycyny estetycznej sięgają po biostymulatory w przypadkach znacznego odwodnienia skóry, utraty sprężystości czy zatarcia konturów twarzy. Preparat podany do skóry za pomocą igły/kaniuli działa wielotorowo i różnoczasowo. W początkowej fazie dochodzi do głębokiego nawilżenia i spłycenia zmarszczek. Następnie dochodzi do długoterminowej stymulacji komórek tkanki łącznej do produkcji kolagenu, podtrzymywania i nakręcania procesów regeneracyjnych. W efekcie niwelujemy istniejące już zmarszczki i bruzdy oraz zapobiegamy powstawaniu kolejnym.

Składniki wykazujące powyższe działania to między innymi aminokwasy, polinukleotydy, kwas bursztynowy, kwas mlekowy, tropokolagen.

Każdy biostymulator posiada odgórnie określony protokół zabiegowy. Mówi on ile zabiegów i w jakich odstępach czasu należy wykonać, aby w pełni wykorzystać potencjał produktu. Ważne jest sumienne przestrzeganie planu, aby osiągnięty efekt był w pełni satysfakcjonujący i utrzymywał się jak najdłużej.

Do biostymulatorów stosowanych w gabinecie należą: Nucleofill, Pluryal, Tropokolagen Guna, Electri oraz Cela Rederm czy produkty Jalupro®

Efekty:

poprawa owalu twarzy

spłycenie zmarszczek

głębokie nawilżenie

zagęszczenie skóry zmniejszenie widoczności naczyń krwionośnych

Przeciwwskazania:

stan zapalny skóry poddawanej zabiegowi

uczulenie na składniki preparatu

ciąża

karmienie piersią

aktywna choroba nowotworowa

zaburzenia krzepliwości krwi

Produkty z których korzystam:

Cennik zabiegów z tym produktem:

Sculptra - kwas polimlekowy

1 okolica1700 zł

Profhilo - molekuła młodości

1 zabieg1100 zł

Pluryal silk 2ml

okolica oka1000 zł

szyja1000 zł

Pluryal densify 2ml

1 zabieg 1100 zł

Electri 1,5%

1 zabieg650 zł

Xera Rederm 2ml

1 zabieg700 zł

Jalupro Super Hydro

1 zabieg1200 zł

Neauvia Stimulate

1ml900 zł

2ml1500 zł

Najczęściej zadawane pytania:

Biostymulatory jak nazwa sugeruje mają stymulować/pobudzać - w tym przypadku komórki skóry do regeneracji i produkcji własnego kolagenu. Efekt zwiększenia objętości faktycznie może wystąpić, ale nie jest on spowodowany wypełnieniem danego miejsca fillerem, a właśnie produkcją kolagenu i poprawa kondycji skory w określonym miejscu. Wypełniacze natomiast wykorzystuje się stricte do uzupełniania utraconej objetości (np. na policzkach czy redukcji wizualnej zmarszczek). Różnice między tymi produktami leżą również w głębokości ich podawania, czasie działania oraz możliwych skutkach ubocznych.

Nie ma potwierdzonego bezpieczeństwa stosowania biostymulatorów u osób z chorobami onkologicznymi. Nie jest wiadome, jak organizm zareaguje i czy nie wpłynie to na progresję choroby. Najlepiej zrezygnować z zabiegu i rozważyć ponownie temat po zakończeniu leczenia onkologicznego.

Biostymulatory są bezpieczne, nie powodują podrażnień i uczuleń. W wyjątkowych sytuacjach występuje reakcja alergiczna u pacjentek lub pacjentów uczulonych na substancje składowe danego preparatu.

Wybierając biostymulator tkankowy, kieruj się rezultatem konsultacji lekarskiej. Dobry biostymulator ma wysoką jakość i utrzymuje się w danej okolicy ciała przez pożądany czas. Na przykład niektórzy specjaliści zalecają stosowanie polinukleotydów pod oczy, podczas gdy kwas polimlekowy (Sculptra) podawany jest w różnych częściach ciała (także na twarzy).

Biostymulacja daje pierwsze delikatne efekty już bezpośrednio po zabiegu, jednak na finalny rezultat powinnaś lub powinieneś poczekać kilka tygodni. Finalny rezultat to zwykle zsumowany efekt kilku wizyt w gabinecie medycyny estetycznej.

Skóra po biostymulatorach tkankowych wymaga dodatkowej prostej pielęgnacji, która polega na stosowaniu odpowiednich kosmetyków nawilżających i przeciwsłonecznych, a także nawodnienia organizmu. Bezpośrednio po zabiegu staraj się też nie dotykać twarzy, unikaj makijażu (przez 12 godzin), a przez 7 dni zrezygnuj z basenu, sauny, solarium lub opalania się na słońcu.

Skóra poddawana zabiegom z użyciem stymulatorów tkankowych może zostać “przestymulowana”, czego objawem są m.in. zgrubienia. Efekt zabiegów jest wówczas nienaturalny i nie dopasowany do oczekiwań pacjenta. Aby tego uniknąć, porozmawiaj z lekarzem o możliwościach i Twoich potrzebach.

Poczytaj także