Dominika Kunysz-Schwermer - ZnanyLekarz.pl

Bruksizm

10 września 2022

Partie na które wykonywany jest zabieg:

twarz

mięśnie żwacze

W mowie potocznej inaczej zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów – to nic innego jak mimowolne (niezależne od nas) skurcze mięśni żwaczy (nasilone zwłaszcza w nocy), co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia mechanicznego zębów (starcie szkliwa, uszkodzenie przyzębia), zespołów bólowych stawów skroniowo-żuchwowych, a skumulowane napięcie przenosi się ze żwaczy na pozostałe mięśnie twarzy, a nawet szyi, kręgosłupa i kończyn. Konsekwencją są napięciowe bóle twarzy, głowy i szyi, problemy ze słuchem czy wzrokiem. Z estetycznego punktu widzenia, ze względu na przerost mięśni żwaczy, twarz nabiera bardziej kanciastych, ostrych rysów.

W dzisiejszych czasach problem jest ogromny – szacuje się, że połowa populacji krajów wysoko rozwiniętych cierpi na tę przypadłość. Nadmierny stres, problemy ze snem czy brak aktywności fizycznej to tylko kilka z czynników ryzyka.

Problem bruksizmu nie jest jednokierunkowy. Ważne jest zlokalizowanie źródła problemu i jeśli to możliwe – jego eliminacja. Gdy przyczyna ma podłoże emocjonalne, warto takiemu pacjentowi zalecić konsultację i terapię minimalizującą stres i regulującą emocję. W przypadkach trudnych do zdefiniowania, jest kilka możliwości terapeutycznych.

  1. specjalne szyny zakładane na zęby szczęki celem ochrony ich przed tarciem i dalszym ścieraniem szkliwa i zmniejszenia napięcia i siły zaciskania zębów. Niestety nie zawsze to wystarcza, zdarza się, że napięcia są tak duże, że dochodzi do przegryzienia szyny.
  2. Botoks w mięśnie żwacze – blokada przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w znaczącym stopniu osłabia pracę mięśni. Dzięki temu ich masa maleje – łagodnieją rysy twarzy – oraz siła z jaką się kurczą jest znacznie mniejsza przez co nie powoduje objawów. W kontekście złagodzenia rysów twarzy – może być to efekt niepożądany u mężczyzn, gdyż to właśnie ostre ryzy i mocno zarysowana żuchwa są w dzisiejszych czasach cechami u mężczyzn atrakcyjnymi. W takim przypadku można zaproponować terapię z zastosowaniem tropokolagenu
  3. Tropokolagen MD Muscle dzięki wyciągowi z dziurawca wpływa stabilizująco na pracę mięśni, obniża ich napięcie, przywraca fizjologiczny tonus. Dochodzi do zmniejszenia masy mięśni żwaczy, ale w znacznie mniejszym wymiarze niż w przypadku botoksu. Dodatkowo tropokolagen może być zastosowany w przypadkach bardziej zaawansowanych – w zespołach napięciowych twarzy i szyi – relaksuje wszystkie mięśnie twarzy i szyi które ucierpiały z powodu przewlekłego problemu z mięśniami żwaczami.

Efekty:

zmniejszenie dolegliwości bólowych twarzy i szyi

zmniejszenie tarcia i zgrzytania zębami

złagodzenie rysów twarzy

Przeciwwskazania:

choroby przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego

infekcja lub stany zapalne skory w miejscu zabiegu

Produkty z których korzystam:

Cennik zabiegów z tym produktem:

terapia kolagenowa bruksizmu

1 zabieg 349 zł

4 zabiegi 1200 zł

Botoks

799 zł

Najczęściej zadawane pytania:

Terapia bruksizmu w gabinecie medycyny estetycznej jest pomocna w sytuacji, gdy nawykowe zaciskanie zębów wywołuje ból żwaczy oraz ścieranie się zębów powodujące ubytki szkliwa. Nieleczony bruksizm objawia się też innymi problemami zdrowotnymi, które powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie lekarskim (na przykład zaburzeniami wzroku, słuchu czy snu).

Zarówno botoks, jak i tropokolagen GUNA rozluźniają mięśnie twarzy, jednak oba preparaty różnią się od siebie. Wybór metody zależy m.in. od indywidualnych cech i nasilenia objawów bruksizmu u pacjenta. Botoks pomaga zmniejszyć masę mięśni, a efekty podania preparatu pojawiają się zwykle szybciej niż rezultaty terapii tropokolagenem. Dodatkowym, pobocznym efektem zabiegu jest złagodzenie rysów twarzy. Tropokolagen oddziałuje na skórę nieco inaczej niż botoks, dlatego jego wpływ na mięśnie jest bardziej subtelny. Terapia GUNA pozwala rozluźnić różne mięśnie twarzy (odpowiedzialne za żucie, zaciskanie zębów, a także mięśnie skroniowe, skrzydłowe i żwacze).

Botoks to nowoczesna i bezpieczna metoda leczenia bruksizmu. Podczas zabiegu lekarz podaje odpowiednią ilość toksyny botulinowej, która stopniowo oddziałuje na mięśnie twarzy. Zalecenia lekarskie dotyczą pierwszych 24h po zabiegu, dzięki czemu pacjent natychmiast wraca do codziennych obowiązków. Powikłania po leczeniu bruksizmu z wykorzystaniem toksyny botulinowej są rzadkie, jednak nadmierna relaksacja mięśnia śmiechowego może powodować asymetryczny uśmiech. W pojedynczych przypadkach zabieg może być też nieskuteczny (przy podaniu botoksu w śliniankę).

Efekt “wyszczuplenia twarzy” to pośredni efekt podania toksyny botulinowej. Zadaniem preparatu w terapii leczenia bruksizmu jest osłabienie nadmiernie napiętych mięśni, co pozwala subtelnie złagodzić rysy twarzy. Warto pamiętać, że głównym celem terapii bruksizmu jest zmniejszenie objawów i poprawa komfortu życia pacjenta, a nie zmiana jego wyglądu.

Efekty terapii botoksem pojawiają się stopniowo, gdyż preparat potrzebuje czasu do działania. U niektórych pacjentów pierwsze rezultaty występują w ciągu kilku dni, jednak zwykle są one widoczne do 6 tygodni od zabiegu. Korzyści z zabiegu różnią się w zależności od intensywności objawów oraz indywidualnych cech pacjenta. Zabiegi botoksu na bruksizm wymagają powtórzenia co ok. 5-8 miesięcy lub w sytuacji, gdy pacjent zaczyna ponownie odczuwać objawy nadmiernego napięcia mięśni twarzy.

Poczytaj także