Dominika Kunysz-Schwermer - ZnanyLekarz.pl

Toksyna Botulinowa

26 czerwca 2022

Partie na które wykonywany jest zabieg:

twarz

okolica oka

dłonie

pachy

Toksyna botulinowa typ A

Obecnie nie ma  skuteczniejszej i lepiej przebadanej substancji, która użyta w odpowiedni sposób przez doświadczonego lekarza przyczynia się do niwelowania oznak starzenia jakimi są zmarszczki mimiczne. Efekt zależny jest od stężenia użytej toksyny, głębokości i utrwalenia zmarszczek oraz stanu skóry.

Jaki jest mechanizm działania? W dużym uproszczeniu dochodzi do blokady przekaźnikowej impulsu który wprawia mięśnie w ruch. W konsekwencji dochodzi do czasowego wyłączenia funkcji skurczowej mięśnia, czego efektem ubocznym jest wygładzenie zmarszczek na skórze znajdującej się nad danym mięśniem. Funkcja skurczowa stopniowo powraca po kilku miesiącach od zabiegu. 

Niwelowanie zmarszczek to nie jedyne zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie. Stosuje się ją również w leczeniu migren opornych na leczenie farmakologiczne, leczeniu objawów bruksizmu czy nadpotliwość pach, dłoni i stóp.

 Przebieg procedury:

konsultacja lekarska, planowanie miejsc iniekcji, ustalenie dawki, Przygotowanie produktu, który następnie jest deponowany cienką igłą w konkretne mięśnie. Na koniec w  razie konieczności stosowany jest okład chłodzący. Zabieg w większości przypadków nie wymaga znieczulenia, gdy jednak jest inaczej stosuje się znieczulające maści. 

Po zabiegu zaleca się nie pochylać oraz nie przyjmować pozycji leżącej przez 4 godziny po zabiegu; nie masować miejsca poddanego zabiegowi , unikać sauny i solarium oraz nie pić alkoholu w dzień zabiegu, a także ograniczyć aktywność fizyczną.

Pierwsze efekty działania toksyny otulinowej widać już po kilku dniach od zabiegu, natomiast finalny rezultat osiąga się po 2 tygodniach. To jest również odpowiedni moment na kontrolę i ewentualną korekcję w miejscach, gdzie efekt nie jest wystarczający. W zależności od indywidualnych cech pacjenta efekt utrzymuje się od 4 do 8 miesięcy, średnio przez 6 miesięcy.  Nawet jeśli botox przestanie działać, skóra wciąż będzie gładsza a zmarszczki płytsze niż przed zabiegiem. Działanie leku jest odwracalne, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani uczuleń.

Zabieg można wykonywać nie częściej niż raz na 3 miesiące. Korekty dokonuje się do 14 dni od zabiegu. Kontrola ok 2 tyg po zabiegu i wykonanie korekty* jest nieodpłatna.  

*Korekta czyli wykonanie dodatkowych iniekcji w przypadku niewystarczającego efektu zabiegu.

Efekty:

redukcja zmarszczek

wygładzenie skóry

zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy

zmniejszenie wydzielania potu pod pachami, na dłoniach i stopach

Przeciwwskazania:

niepełnoletność

Choroby związane zaburzeniem pracy płytki nerwowo-mięśniowej, np. Miastenia Gravis

Aktywne stany zapalne skóry w miejscach iniekcji

stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów

ciąża lub laktacja

Produkty z których korzystam:

Cennik zabiegów z tym produktem:

Botoks: czoło/lwia zmarszczka/kurze łapki

1 okolica600 zł

2 okolice 900 zł

3 okolice1200 zł

brukowana broda

350 zł

zmarszczki palacza

350 zł

zmarszczki królicze

300 zł

dziąsłowy uśmiech

400 zł

unoszenie brwi

300 zł

zmarszczki powieki dolnej

300 zł

nadpotliwość

dłonie1500 zł

pachy1500 zł

bruksizm

1000 zł

Najczęściej zadawane pytania:

Botoks to oczyszczone i odpowiednio przebadane białko, które jest podawane pacjentowi przez lekarza w niewielkich, precyzyjnie określonych dawkach, co wpływa na bezpieczeństwo zabiegu. Preparat jest stosowany w medycynie od lat.

Po botoksie skóra twarzy może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Wspomniany efekt występuje jednak rzadko i mija w ciągu 24 godzin. Przed zabiegiem lekarz poinformuje Cię też o innych rzadkich powikłaniach botoksu, wśród których należy wymienić migrację preparatu, ból głowy, osłabienie czy opadnięcie mięśni twarzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości po zabiegu botoksu skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Jeśli jesteś zdecydowana/y na zabieg z wykorzystaniem botoksu, ale nie chcesz uzyskać efektu na tzw. “blachę” i zachować mimikę twarzy, powiedz o tym lekarzowi podczas konsultacji przed zabiegiem. Odpowiednio dobrane dawki preparatu pozwalają uzyskać oczekiwany efekt. Należy jednak liczyć się z faktem, że będzie on utrzymywał się przez krótszy czas, gdyż podana wówczas dawka będzie niższa, niż w przypadku standardowego zabiegu.

Jeśli zabiegi dotyczą dwóch różnych części twarzy to - w porozumieniu z lekarzem - możesz połączyć je na jednej wizycie. Przykładem zabiegów łączonych są na przykład mezoterapia oczu lub wolumetria brody wykonywane razem z podaniem botoksu w mięśnie żwacze. Jeżeli decydujesz się na 2-3 różne terapie w tym samym miejscu twarzy, odczekaj ok. 2-4 tygodnie.

To, jak długo utrzyma się efekt zastosowania toksyny botulinowej jest w dużej mierze kwestią osobniczą. Zakres jest dość szeroki, od 2 miesięcy nawet do 1,5 roku. Nie należy jednak zabiegu powtarzać częściej niż raz na 3 miesiące z uwagi na ryzyko wytworzenia odporności na toksynę.

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej na twarz (lub inne części ciała) powinny być wykonywane co ok. 3-8 miesięcy, co wynika z indywidualnych predyspozycji pacjenta. Po takim czasie skóra wraca do “pracy” w tempie sprzed zabiegu. Oznacza to, że zabieg warto powtarzać, ale również, że z botoksu możesz zrezygnować w dowolnym czasie.

Poczytaj także