Toksyna Botulinowa

26 czerwca 2022

Partie na które wykonywany jest zabieg:

twarz

okolica oka

dłonie

pachy

Toksyna botulinowa typ A

Obecnie nie ma  skuteczniejszej i lepiej przebadanej substancji, która użyta w odpowiedni sposób przez doświadczonego lekarza przyczynia się do niwelowania oznak starzenia jakimi są zmarszczki mimiczne. Efekt zależny jest od stężenia użytej toksyny, głębokości i utrwalenia zmarszczek oraz stanu skóry.

Jaki jest mechanizm działania? W dużym uproszczeniu dochodzi do blokady przekaźnikowej impulsu który wprawia mięśnie w ruch. W konsekwencji dochodzi do czasowego wyłączenia funkcji skurczowej mięśnia, czego efektem ubocznym jest wygładzenie zmarszczek na skórze znajdującej się nad danym mięśniem. Funkcja skurczowa stopniowo powraca po kilku miesiącach od zabiegu. 

Niwelowanie zmarszczek to nie jedyne zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie. Stosuje się ją również w leczeniu migren opornych na leczenie farmakologiczne, leczeniu objawów bruksizmu czy nadpotliwość pach, dłoni i stóp.

 Przebieg procedury:

konsultacja lekarska, planowanie miejsc iniekcji, ustalenie dawki, Przygotowanie produktu, który następnie jest deponowany cienką igłą w konkretne mięśnie. Na koniec w  razie konieczności stosowany jest okład chłodzący. Zabieg w większości przypadków nie wymaga znieczulenia, gdy jednak jest inaczej stosuje się znieczulające maści. 

Po zabiegu zaleca się nie pochylać oraz nie przyjmować pozycji leżącej przez 4 godziny po zabiegu; nie masować miejsca poddanego zabiegowi , unikać sauny i solarium oraz nie pić alkoholu w dzień zabiegu, a także ograniczyć aktywność fizyczną.

Pierwsze efekty działania toksyny otulinowej widać już po kilku dniach od zabiegu, natomiast finalny rezultat osiąga się po 2 tygodniach. To jest również odpowiedni moment na kontrolę i ewentualną korekcję w miejscach, gdzie efekt nie jest wystarczający. W zależności od indywidualnych cech pacjenta efekt utrzymuje się od 4 do 8 miesięcy, średnio przez 6 miesięcy.  Nawet jeśli botox przestanie działać, skóra wciąż będzie gładsza a zmarszczki płytsze niż przed zabiegiem. Działanie leku jest odwracalne, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani uczuleń.

Zabieg można wykonywać nie częściej niż raz na 3 miesiące. Korekty dokonuje się do 14 dni od zabiegu. Kontrola ok 2 tyg po zabiegu i wykonanie korekty* jest nieodpłatna.  

*Korekta czyli wykonanie dodatkowych iniekcji w przypadku niewystarczającego efektu zabiegu.

Efekty:

redukcja zmarszczek

wygładzenie skóry

zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy

zmniejszenie wydzielania potu pod pachami, na dłoniach i stopach

Przeciwwskazania:

niepełnoletność

Choroby związane zaburzeniem pracy płytki nerwowo-mięśniowej, np. Miastenia Gravis

Aktywne stany zapalne skóry w miejscach iniekcji

stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów

ciąża lub laktacja

Produkty z których korzystam:

Cennik zabiegów z tym produktem:

Botoks: czoło/lwia zmarszczka/kurze łapki

1 okolica600 zł

2 okolice 1000 zł

3 okolice1300 zł

brukowana broda

400 zł

zmarszczki palacza

350 zł

zmarszczki królicze

350 zł

dziąsłowy uśmiech

400 zł

unoszenie brwi

350 zł

zmarszczki powieki dolnej

350 zł

nadpotliwość

dłonie1500 zł

pachy1500 zł

bruksizm

1000 zł

Najczęściej zadawane pytania:

Wykonywanie zabiegu z użyciem toksyny botilinowej nie jest w żadnym razie zabiegiem wymagającym ciągłego powtarzania. Oczywiście - efekt z czasem zanika, wówczas można ponownie zabieg wykonać jeśli pacjent był zadowolony z rezultatów poprzedniego zabiegu. Jeśli jednak nie - wystarczy odczekać aż toksyna botulinowa przestanie zupełnie działać i wówczas ruch i wygląd miejsca poddawanego wcześniej zabiegowi wraca do stanu sprzed ingerencji.

To, jak długo utrzyma się efekt zastosowania toksyny botulinowej jest w dużej mierze kwestią osobniczą. Zakres jest dość szeroki, od 2 miesięcy nawet do 1,5 roku. Nie należy jednak zabiegu powtarzać częściej niż raz na 3 miesiące z uwagi na ryzyko wytworzenia odporności na toksynę.

Poczytaj także