Dominika Kunysz-Schwermer - ZnanyLekarz.pl

Wspomagana terapia przebudowująca blizny

13 października 2022

Partie na które wykonywany jest zabieg:

twarz

ciało

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak dana tkanka zareaguje na przerwanie ciągłości, bez względu, czy czy mowa o warunkach niekontrolowanych np uraz czy pogryzienie przez zwierze, czy chodzi o cięcie chirurgiczne w perfekcyjnie sterylnych warunkach. Informacja o tym, jak tkanka ma się goić tkwi w naszych genach. U jednych po bliźnie nie będzie śladu, u innych natomiast powstanie trudny do późniejszej korekty keloid.

Jesteśmy w stanie wpierać nasze ciało, zarówno w procesie gojenia się ran aby przebiegał on harmonijnie i stabilnie, jak również chcąc poprawić wygląd mało estetycznej blizny. I owszem – kod genetyczny i nasze tendencje nadal mają tu znaczenie, nie wpływamy bowiem na modyfikacje genomu, natomiast pomoc z zewnątrz nakierowująca procesy na poprawne tory bywa niezwykle pomocna.

Efekty:

przebudowa blizny przerostowej

wyrównanie i zmniejszenie widoczności blizn zanikowych

wyrównanie kolorytu i powierzchni blizny

estetyczniejszy proces zabliźniania bez przerostu

zapobieganie powstawaniu keloidu

Przeciwwskazania:

Alergia na składniki preparatu

schorzenia krwi

zaburzenia krzepnięcia

wygórowane oczekiwania pacjenta

Produkty z których korzystam:

Cennik zabiegów z tym produktem:

Tropokolagen - cena zależna od rozległości zabiegu

1 zabieg, od349 zł

osocze/fibryna - cena zależna od rozległości zabiegu

1 zabieg, od499 zł

Najczęściej zadawane pytania:

Tropokolagen ma za zadanie stymulować komórki znajdujące się w tkance łącznej do odbudowy i produkcji nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu w skórze tworzy się specjalne “rusztowanie”, co przyspiesza procesy naprawcze w bliźnie i przyspiesza gojenie się skóry.

Tropokolagen lub osocze/fibryna doskonale sprawdzają się w leczeniu blizn potrądzikowych, gdyż pomagają stopniowo odbudować skórę. Tropokolagen wzmacnia i uelastycznia skórę właściwą, pomagając jej się zagoić. Fibryna/osocze pozwalają również poprawić mikrokrążenie skórne. Popularne i skuteczne zabiegi na blizny potrądzikowe obejmą także laser CO2 lub Dermapen. Innym rozwiązaniami są terapie łączone lub procedury estetyczne, które uwzględniają podanie kwasu hialuronowego (na duże blizny). Rodzaj zastosowanej terapii zależy od rozległości i głębokości zmian, a także indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Im wcześniej nieprawidłowa blizna zostanie poddana terapii, tym lepsze mogą stać się pożądane efekty. O początku terapii decyduje zawsze lekarz medycyny estetycznej, a minimalny okres oczekiwania to pierwszy etap gojenia się rany. Podanie wybranego preparatu już w trakcie gojenia się rany, zwiększa efektywność odbudowy komórek.

Terapia blizny tropokolagenem lub fibryną/osoczem składa się z serii zabiegów, których liczba jest uzależniona od umiejscowienia i głębokości blizny, a także indywidualnych predyspozycji pacjenta i stosowanych metod leczenia. Zazwyczaj jest to kilka zabiegów, które odbywają się w określonym odstępie czasu (zwykle do 2-4 tygodnie).

Pierwsze efekty leczenia blizny tropokolagenem lub fibryną/osoczem mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak każda skóra potrzebuje trochę czasu na odbudowę. Po serii kilku zabiegów efekty utrzymują się przez około rok.

Poczytaj także