Dominika Kunysz-Schwermer - ZnanyLekarz.pl

Nadpotliwość

28 czerwca 2022

Partie na które wykonywany jest zabieg:

pachy

dłonie

Nadmierne pocenie się może być bardzo uciążliwe. Nadmiar wydzielanego potu może utrudniać pewne czynności dnia codziennego oraz prowadzić do ograniczenia się lub co gorsza wycofania z aktywności społecznej i zawodowej.

Nadpotliwość to nic jak nadmierne, w stosunku do potrzeb termoregulacji organizmu, wydzielanie potu. Manifestuje się w różnych miejscach ciała, najczęściej pod pachami, na dłoniach, stopach lub narządach płciowych. Wpływ na to mają czynniki emocjonalne, psychospołeczne oraz genetyczne.

Produkcja potu zależna jest od układu nerwowego, zwłaszcza kontrolowana przez układ współczulny. Natomiast głównym neuroprzekaźnikiem regulującym pracę gruczołów potowych jest acetylocholina. Ten aspekt jest bardzo ważny w kontekście leczenia nadpotliwością.

diagnostyce nadpotliwości niezbędne jest wykluczenie innych przyczyn organicznych nadpotliwości, dlatego podstawę rozpoznania stanowi zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego. Wpływ na to mają różne czynniki np zaburzenia hormonalne – okres meno- lub andropauzy, ostre infekcje, nowotwory, choroby układu krążenia.

Gdy to możliwe, należy dążyć do wyeliminowania przyczyn nadmiernego wydzielania potu (np. lecząc chorobę podstawową lub modyfikując zaleconą farmakoterapię).

Do preparatów stosowanych w miejscowym leczeniu nadpotliwości należą:

  • sole glinowo-cyrkonowe,
  • siarczan glinu,
  • 20-procentowy chlorek glinu w odwodnionym etanolu (dostępny bezrecepty).4.Leczenie nadpotliwości botoksem

Bolesność terapii nadpotliwości pachowej redukują miejscowe leki znieczulające, na bazie lidokainy. Roztwór toksyny botulinowej typu A wprowadza się przez śródskórne wstrzyknięcia. Poprawę (redukcję wydzielania potu) można zauważyć już po tygodniu od zabiegu.

Na pełen efekt leczenia nadpotliwości pach botoksem należy poczekać ok. 3 tygodni.

Inne zabiegi wykorzystywane w terapii nadpotliwością

Mikrofale na pocenie pod pachami Radiofrekwencja kontrolowana termicznie

Efekty:

zahamowanie wydzielania potu w obszarze poddanym zabiegowi

Przeciwwskazania:

aktywne stany zapalne w miejscu zabiegu

dysfunkcja przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego

ciąża i laktacja

niepełnoletność

Produkty z których korzystam:

brak wybranych preparatów

Cennik zabiegów z tym produktem:

Nadpotliwość pachy

1500 zł

Nadpotliwość dłonie

1500 zł

Najczęściej zadawane pytania:

Ta powszechna opinia krążąca po sieci i przynosząca kiepską sławę zabiegowi hamowania nadpotliwością za pomocą toksyny botulinowej jest nieprawdziwa. Wynika to z mechanizmu hamowania wydzielania potu (blokada przewodnictwa) a nie, jak w przypadku stosowania preparatów miejscowych inaktywacji gruczołów.

W momencie gdy toksyna przestanie zupełnie działać, dojdzie do przywrócenia stanu sprzed zabiegu. Zasilenie pocenia będzie więc takie jak wcześniej, ale nie bardziej wzmożone.

Poczytaj także