Dominika Kunysz-Schwermer - ZnanyLekarz.pl

Modelowanie ust

10 października 2022

Partie na które wykonywany jest zabieg:

usta

Zabiegi modelowania i powiększania ust są jednymi z najczęściej wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Problemy z którymi zgłaszają się pacjenci są różnorakie: utrata objętości, asymetria czy problemy z przewlekłą suchością czerwieni wargowej. Firmy farmaceutyczne prześcigają się w coraz to nowych i innowacyjnych rozwiązaniach, które pozwalają w kompleksowy sposób dbać o potrzeby i zaspokajać oczekiwania pacjentów.

Powiększanie ust to zabieg z wykorzystaniem usieciowanego kwasu hialuronowego, który posiada właściwości plastyczne i jednocześnie jest na tyle gęsty i adhezyjny, że pozwala nadać ustom oczekiwany kształt z zachowaniem pewności, że produkt pod wpływem mimiki nie przemieści się poza miejsca pierwotnego zdeponowania. Z pomocą kwasu hialuronowego: wyrównamy asymetrię, nadamy ustom objętość w sytuacjach jej utraty (np z wiekiem), podniesiemy kąciki ust. Na ostateczny efekt po zabiegu należy poczekać ok 2 tygodnie, tyle bowiem czasu usta się regenerują, znika obrzęk a produkt zdeponowany w ustach się „układa”.

Nawilżenie ust to zabieg regeneracji z użyciem nieusieciowanego kwasu hialuronowego bez efektu powiększenia. Jest on zalecany zwłaszcza osobom, które przewlekle cierpią na przesuszenie czerwieni wargowej, a jednocześnie nie cierpią na ubytki objętości czy asymetrię ust.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się produkty wieloskładnikowe dedykowane do mezoterapii czerwieni wargowej oraz hybrydy usieciowanego kwasu hialuronowego z substancjami aktywnymi (np aminokwasami) co czyni zabieg modelowania ust jeszcze bardziej wszechstronnym.

Każdy zabieg modelowania ust poprzedza konsultacja. Usta to nie tylko widoczna czerwień wargowa, to również okoliczne tkanki, mięśnie i punkty kostne, które mają istotny wpływ na ostateczny wygląd ust. Należy dokonać całościowej oceny twarzy oraz proporcji, zwłaszcza środkowego i dolnego piętra. Bywa, że problem opadających kącików ust tkwi w zaniku kości jarzmowej czy tkanek miękkich policzka, a asymetria może być związana z nadmierną reaktywnością mięśni twarzy.

Warto pamiętać o odpowiedniej higienie i przygotowaniu do zabiegu. Pacjenci z tendencją do nawracających opryszczek czerwieni wargowej ważne, żeby pamiętali o zastosowaniu produktu z acyklowirem (np Heviran) osłonowo kilka dni przed i kilka dni po zabiegu.

Efekty:

nawilżenie ust

przywrócenie utraconej objętości

wyrównanie asymetrii

przywrócenie prawidłowych proporcji wargi górnej i dolnej

podniesienie kącików ust

Przeciwwskazania:

ciąża i laktacja

stany zapalne skóry - trądzik, opryszczka

tendencja do bliznowców

zaostrzenie chorób przewlekłych

stan uzębienia wymagający leczenia stomatologicznego.

aktywna choroba autoimmunologiczna

uczulenie na składniki preparatu

Produkty z których korzystam:

brak wybranych preparatów

Cennik zabiegów z tym produktem:

modelowanie ust - kwas hialuronowy

1000 zł

Odżywienie fibryną

850 zł

Najczęściej zadawane pytania:

Zabieg modelowanie ust wykonuje się za pomocą igły metodą wielokrotnych iniekcji. Reasumując: tak, to może boleć. Na szczęście można temu zaradzić i zminimalizować te dolegliwości do minimum. Maści znieczulające czy znieczulenie stomatologiczne jest dostępne w gabinecie i świetnie się w tym sprawdza.

To zależy od preparatu użytego podczas zabiegu. Ten, który głównie będzie nawilżał, a tylko delikatnie modelował, zacznie znikać szybciej (po ok. 6 miesiącach może być już potrzebne uzupełnienie). W ustach, którym potrzebne było zwiększenie objętości nadanie kształtu, preparat będzie utrzymywał się dłużej, do ok. roku.

Usta, na których często pojawia się opryszczka mogą być miejscami zgrubiałe, z bliznami oraz nierównościami. Nie stanowi to przeciwwskazania do zabiegu, jednak należy się liczyć z tym, że efekt końcowy może od tych czynników zależeć. Dodatkowo zabieg modelowania ust może uaktywnić wirusa, dlatego lekarz przed i po zabiegu zaordynuje odpowiednią osłonę lekową.

Obrzęk po modelowaniu ust może utrzymywać się do kilku dni po zabiegu, a jego największe nasilenie występuje najczęściej po upływie ok. 24 h od zabiegu. Znacznie nasilony obrzęk, który ma tendencję do powiększania się, jest wskazaniem do wcześniejszej kontroli u lekarza. Szacuje się, że obrzęk ust oraz inne rzadkie efekty uboczne zabiegu ustępują po upływie 3-14 dni.

Rekomenduje się, aby wykonać makijaż permanentny ok. 2-3 miesiące przed modelowaniem ust.

Piękne i wymodelowane usta są wizytówką kobiet, jednak zabieg modelowania ust coraz częściej wybierają też mężczyźni, którzy chcą uzyskać nawilżone usta o odpowiednich proporcjach i kształtach. By wzmocnić naturalny efekt zabiegu, lekarz może zastosować inną technikę podania kwasu hialuronowego niż u kobiet lub zaproponować dodatkowe preparaty.

Poczytaj także